Hialuronidaza
Hialuronidaza to enzym, który rozkłada kwas hialuronowy w skórze. Jest stosowana w medycynie estetycznej wtedy, gdy konieczne staje się pozbycie się nadmiernej ilości kwasu lub zlikwidowanie obrzęku będącego efektem zbyt silnego związania wody w miejscu podania wypełniacza. Preparat służy również do leczenia powikłań wynikających z podania kwasu hialuronowego.
WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA HIALURONIDAZY
Hialuronidazę stosuje się głównie w celu usunięcia zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego lub rozpuszczenia niewłaściwie dobranego wypełniacza. Zabieg pozwala zlikwidować grudki i nierówności spowodowane zbyt płytką aplikacją kwasu lub przemieszczaniem się wypełniacza. Dzięki enzymowi można również usunąć skutki przypadkowego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w żyłę lub tętnicę.
Hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy podawany nie tylko w postaci wypełniacza, ale też własny, czyli naturalny kwas obecny w ludzkiej skórze. Proces ten trwa do około 3 tygodni po tym czasie dochodzi do stopniowej odbudowy ubytku. Poprawa kondycji skóry następuje zazwyczaj w ciągu 24 godzin do 7 dni od podania enzymu. Hialuronidaza zostaje zmetabolizowana i wydalona z organizmu w ciągu tygodnia od zastosowania.
Hialuronidazę podaje się precyzyjnie przy użyciu bardzo cienkiej igły. Niewielką ilość preparatu wstrzykuje się bezpośrednio do grudki, czyli depozytu, który powstał po podaniu kwasu hialuronowego (np. w usta, policzki, nos czy okolice oczu). Czasami po wstrzyknięciu enzymu mogą pojawić się niewielkie siniaki lub obrzęki, które jednak szybko znikają.
PRZWCIWSKAZANIA
Nie powinno podawać się hialuronidazy u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, z uwagi na to, że może ona wywołać wstrząs.