Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe powstające na skutek nadmiernej produkcji melaniny w skórze lub jej nierównomiernego rozłożenia. Objawiają się one w postaci mniejszych bądź bardziej rozległych brązowych plam na twarzy, szyi, dekolcie, rękach i plecach. Ponieważ pojawiają się najczęściej na odkrytych częściach ciała, stanowią duży problem zarówno kosmetyczny, jak i psychologiczny. Zmiany te ulegają nasileniu pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne (UVA i UVB).
Pod względem histologicznym przebarwienia można podzielić na trzy grupy: naskórkowe, skóry właściwej i mieszane. W przypadku pierwszej grupy sprawa jest prosta, zazwyczaj głębszy peeling i kremy rozjaśniające przynoszą dobre rezultaty. W drugiej i trzeciej grupie przebarwień najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku terapii skojarzeniowej polegającej na łączeniu różnych metod: kremów ograniczających pigmentacje, mikrodermabrazji i zabiegów laserowych. Terapię laserową wykorzystuje się szczególnie w przypadku zmian barwnikowych umiejscowionych w skórze właściwej, ponieważ tego typu zmian nie udaje się usunąć żadnymi innymi metodami stosowanymi zewnętrznie. Metoda ta jest wykorzystywana w przypadku najbardziej opornych przebarwień.
Przyczyny powstawania przebarwień:
Zmiany naczyniowe, niezłośliwe zmiany barwnikowe, zmiany skórne mogą być leczone laserowo przy użyciu światła widzialnego oraz o długości fali zbliżonej do podczerwieni. Światło lasera jest pochłaniane przez oksyhemoglobinę i melaninę. Dzięki temu, w odróżnieniu od urządzeń wykorzystujących światło widzialne, zastosowanie lasera pozwala na selektywne nagrzewanie nawet drobnych fragmentów zmian. Zabieg zamykania naczynek najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym, wolno przystąpić na 2-3 tygodnie przed i po okresie opalania.
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Odczuwalne jest jedynie delikatne kłucie, które może być bardziej nasilone przy zamykaniu naczyń w miejscach wrażliwych. Do zabiegu nie należy się specjalnie przygotowywać.
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja, podczas której ustalany jest program postępowania w zależności od stanu skóry, rodzaju oraz stopnia przebarwień.
Leczenie zmian pigmentacyjnych, w tym:
Przeciwwskazania
Częstotliwość zabiegu: 1-4 w odstępach 4-5 tygodni.