Technologia lasera medycznego niesie możliwości leczenia wielu problemów naczyniowych
Działanie urządzenia oparte jest o zasadę fototermolizy selektywnej, która polega na namierzaniu w skórze chromoforów hemoglobiny, które selektywnie absorbują energię laserową i wykazują pożądaną reakcję. Uszkodzone naczynia są następnie usuwane na skutek naturalnych procesów gojenia, w efekcie których zmiana znika ze skóry. Zmiany naczyniowe bledną i znikają w ciągu 10-14 dni.
Zabieg zamykania naczynek najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym, wolno przystąpić na 2-3 tygodnie przed i po okresie opalania.
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Odczuwalne jest jedynie delikatne kłucie, które może być bardziej nasilone przy zamykaniu naczyń w miejscach wrażliwych oraz w wypadku większych naczyń na nogach. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwieniona i ocieplona. Zamykanie naczynek w większej ilości lub w przypadku skóry wrażliwej może prowadzić do pojawienia się obrzęku utrzymującego się do 2-3 dni po zabiegu. Po leczeniu laserem naczyń na nogach często występują się strupki gojące się w okresie trzech do siedmiu dni. Po zabiegu laserem w obrębie twarzy można stosować dotychczasową pielęgnację, jak również wykonywać makijaż.
Aby usunąć drobne, pojedyncze naczynia o niewielkiej średnicy najczęściej wystarcza tylko jeden zabieg. Gęsta sieć poszerzonych naczyń krwionośnych wymaga kilku sesji zabiegowych powtarzanych co kilka tygodni - w zależności od intensywności zmian naczyniowych. Zabieg laserowy usuwa już istniejące poszerzone naczynia, raz usunięta zmiana nigdy nie powraca, nie zapobiega jednak powstawianiu nowych zmian, szczególnie przy utrzymywaniu się czynników predysponujących.
Wskazania
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja, podczas której ustalany jest program postępowania w zależności od stanu skóry, rodzaju oraz stopnia natężenia zmian naczyniowych. Podczas pracy lasera wzrok pacjenta zabezpieczają okulary ochronne. W trakcie zabiegu światło lasera jest kumulowane w barwniku krwi – hemoglobinie i zamieniane na energię cieplną, która uszkadza ściany naczyń i zamyka je od wewnątrz.
Efekty
Efekt często następuje bezpośrednio po zabiegu, jednak zamknięcie pozostałych naczyń pacjent powinien obserwować po ok. 14-30 dniach, kiedy skoagulowane czyli zamknięte naczynie ulegnie naturalnemu wchłonięciu przez organizm.
Po zabiegu
Przeciwwskazania
Jak często wykonywać zabieg?
W przypadku małych naczyń wystarczy 1 zabieg, w przypadku dużych 1-3 zabiegów, w odstępach ok. 5 tygodni
Ostateczna liczba zabiegów oraz ich efekty zależą od: ilości zmian, ich wielkości, koloru, a także głębokości oraz umiejscowienia.